Mi történt a közgyűlésen?

"Komolyabb szócsaták nélkül zajlott a város csütörtöki közgyűlése.
A legnagyobb véleménykülönbség abban volt, hogy jogerős építési engedély nélkül kiírható-e közbeszerzési eljárás a Fő tér felújítására. Mindenekelőtt a kormánypárti frakciók meghívására városunkban vendégeskedő Molnár Albert államtitkár tett bejelentést.

Mindenekelőtt a kormánypárti frakciók meghívására városunkban vendégeskedő Molnár Albert államtitkár bejelentette, a szakminiszter úgy módosította rendeletét, hogy Szombathely legyen a Vám- és Pénzügyőrség régiós központja. A térség jövőjéről szólva elmondta, hogy a kormány prioritásként kezeli az M9-es út megépítését, a város fejlődése szempontjából pedig egy műszaki képzést is folytató egyetem kialakítását tartotta fontosnak. Emellett szót ejtett arról is, hogy a Markusovszky kórházban nemrégen átadott haemodinamikai labort valószínűleg még az idén a lakosság szolgálatába állíthatják.

Egyperces néma felállással emlékeztek a közgyűlési tagok és a teremben jelenlévők Huszár Emesére és Klemen Adriennre, akik önkormányzati munkájuk teljesítése közben veszítették életüket egy közúti tragédiában. Temetésük január 30-án, hétfőn három órakor lesz a Jáki úti temetőben.

Marton Zsolt (Fidesz-MPSZ) frakcióvezető javasolta, hogy vegyék fel a napirendek közé az idei városi költségvetés első olvasatának tárgyalását. Dr. Ipkovich György (MSZP) polgármester erre úgy reagált, hogy nem lát rá lehetőséget, mivel nem készült erről előterjesztés. Dr. Hankó Faragó Miklós (SZDSZ) visszakanyarodott az államtitkári bejelentéshez, és hozzátette, hogy az Európai Uniós csatlakozásunk nyilvánvalóvá tette, hogy Szombathely elhelyezkedése szerepet szán ennek a városnak a régióban. A Vám- és Pénzügyőrség központjának befogadásához is jók az adottságai. Molnár Miklós (Pro Savaria) egy gazdasági bizottsági döntésre utalt, amellyel elutasították egy cég arra vonatkozó kérelmét, hogy használhassa Szombathely római kori nevét. A képviselő nehezményezte, hogy eseti jelleggel döntenek a Savaria név alkalmazásáról. Dr. Ipkovich György azt javasolta, hogy a Kulturális Bizottság dolgozzon ki erre vonatkozóan irányelveket, hogy a jövőben ne ad hoc jelleggel jussanak közös nevezőre a bizottsági tagok ebben a kérdésben. Vigh Gábor (Fidesz-MPSZ) nem értette, hogyan segít az a város nehéz anyagi helyzetén, hogy nem tárgyalják a költségvetés első olvasatát. Szerinte fontos lenne tudni, hova csoportosítsanak forrásokat a jövőbeni célok megvalósítása érdekében. A fontos eldöntendő kérdések közül kiemelte, hogy a repteret hol és milyen szereppel képzeli el a város vezetése. A képviselő úgy fogalmazott: "nem látom a kitörési pontokat". A polgármester válaszában kifejtette, hogy az ország 2006-os büdzséjét közvetlenül karácsony előtt fogadta el a parlament, és ezért nem volt idő a tervezet elkészítésére. Habár a fő számokat így is lehet tudni, körültekintő előkészítői munkát akarnak végezni. Dr. Ipkovich György szavaiban arról biztosította a képviselőket, hogy senkit sem akarnak kizárni a költségvetés alakításából. (Vigh Gábor később is visszatért a témához, és hibának ítélte meg, hogy nem tárgyalják a költségvetés első olvasatát, még ha abban - az előző évekhez hasonlóan - sok is lenne a bizonytalanság.)

Szücs Gábor (MSZP) a hivatali dolgozók tragédiája kapcsán kérte, hogy az önkormányzat szakemberei a MÁV-val és a közlekedésfelügyelettel közösen vizsgálják meg az összes városi vasúti átkelő fénysorompóval való ellátásának lehetőségét. A polgármester ehhez a felvetéshez hozzáfűzte, hogy a vonatszerelvények belterületi sebességének korlátozását is el kellene érni. Dr. Prugberger Emil (Pro Savaria) (már korábban és) ezúttal is jelezte a közgyűlésnek, hogy a belvárosi lakók parkolása nem megoldott, és ez továbbra is fennáll. Dr. Ipkovich György azt kérte, bízzák szakemberekre a kérdés kivizsgálását. Dr. Szabó Gábor (Fidesz-MPSZ) nem tud teljes szívvel örülni annak, az államtitkár testületi ülés elején tett bejelentésének, mert egy hónappal ezelőtt nem sikerült a városnak elérnie, hogy (Veszprémhez hasonlóan) társpólusi rangot kapjon a régióban, ráadásul az önkormányzatok idei költségvetését példátlan módon megkurtították. A polgármester erre úgy reagált, hogy "a problémáinkat nekünk kell megoldanunk", a Győrrel való együttműködés pedig Szombathely javára válik majd a jövőben.

Magyar József (Fidesz-MPSZ) teljesen más témát vetett fel. Szerinte egy olyan szabályrendszert kellene megalkotni, amely nem fahulladék, hanem más - a környezetünkben szinte korlátlanul fellelhető - anyag felhasználására kellene ösztönözni a biomassza előállítóit. Felhívta a figyelmet arra is, hogy nagyon fontos lenne a lobbi annál a pályázatnál, mellyel a város egy szelektív hulladék gyűjtésére alkalmas jármű beszerzését segíthetné elő. Dr. Ipkovich György hozzátette, hogy a közeljövőben Szombathely ad otthont egy biomasszával foglalkozó konferenciának, amely jó kiindulópont országhatárok nélküli együttműködések kialakítására. Örömmel konstatálta, hogy a szelektív hulladékgyűjtést kedvezően fogadta a lakosság.

Vita alakult ki arról, hogy illeti-e köszönet a város cégét azért, amiért helyreállították a huszárlaktanya bedőlt kerítését. Kővári Attila (MSZP) és dr. Ipkovich György így gondolta, míg ezzel szemben Molnár Miklós Istennek adott hálát, hogy senkit nem ért baleset az alatt a fél év alatt, amíg húzódott az ügy. Ezt követően a képviselő lapunk legutóbbi számából idézett néhány 2006-os városi költségvetési koncepciós adatot, majd hozzátette, érti, hogy miért nem tárgyalják az első olvasatot: ugyanis "ember nincs, aki kezelhetné" a benne lévő problémákat. 2007 a döbbenet éve lesz - mondta.

Előreláthatólag február 15-én Jordán Tamás színművész adja át a felújított belvárosi mozit - jelentette be a polgármester egy kérdésre válaszolva. Ennek kapcsán kifejtette, hogy a szombathelyi az egyetlen (nem multiplex) filmszínház a Dunántúlon, és hogy megfordulni látszik a trend, a statisztikák alapján a közönség kezd visszaszivárogni a "kicsi" mozikba. Ágh Péter (Fidesz-MPSZ) azért kért szót, mert zavart tapasztalt a kormányzati kommunikációban azzal kapcsolatban, hogy a jövőben milyen vonalon alakítanának ki gyorsforgalmi utat Szombathely és Bécs között. Dr. Ipkovich György arról biztosította képviselőtársát, hogy az M9-es út része a gyorsforgalmi úthálózatról szóló törvénynek, de a pontos nyomvonal még kérdéses, melyről elsősorban szakemberek döntenek majd. A kormány 2006-ban is biztosít támogatást szilárd burkolatú utak felújítására ¬- kezdte hozzászólását Dr. Gyimesi József (független), majd egy kérdést intézett a polgármesterhez (országgyűlési képviselőhöz), hogy ebből mekkora eséllyel és mennyi pénzre pályázhat a város. A megszólított városvezető 30-50 millió forintra becsülte az elnyerhető összeget, és hozzátette, az össze nagyságától függetlenül folytatják az út- és hídfelújítási programot. Böröcz Miklós (MDF) az után érdeklődött, hogy hol tart a város huszárlaktanyában szerzett tulajdonának földhivatali bejegyzése. Mint a polgármester szavaiból kiderült, a szerződéskötés másnapján továbbították a papírokat a hivatalnak, így utánanéz majd, hol tart az ügy. Marton Zsolt arról kért tájékoztatást, hogy miből adódik a lakosságszám bizonytalan értelmezése, amelyről a sajtóban (lapunk legutóbbi számában adott hírt róla) lehetett olvasni. A megnyugtató választ dr. Szele Györgyi illetékes hivatali osztályvezető mondta el. A Belügyminisztérium nyilvántartása alapján vezetik a helyi adatbázist, és még nem kapták meg a legfrissebb számokat, tehát a probléma technikai jellegű.

"Igen vagy nem?"
A Fő téri pavilonokkal kapcsolatos teendők jogilag rendezve vannak-e, elhárult-e minden jogszabályi akadály a terület felújítása elől? - vetette fel dr. Prugberger Emil. Az illetékes hivatali osztályvezető úgy válaszolt, minden lépést megtettek ennek érdekében. Molnár Miklós tovább árnyalta a problémát: nincs jogerős építési engedély a Fő térre, és a sportcsarnok kivitelezőjétől származó esetleges kötbért sem tudja elfogadni a tér átépítésének fedezeteként. Ezek után ki lehet-e írni a megvalósításhoz szükséges közbeszerzési eljárást? - a kérdést Dr. Prugberger Emil szintén feltette, de már a jegyzőhöz fordult. Mivel dr. Kaczmarski János nem adott egyértelmű igen vagy nem választ arra, hogy jogerős építési engedély nélkül elindulhat-e az eljárás, ezért a pro savariá-s, MDF-es, fideszes képviselők elhagyták a termet.

Az ebédszünet után felgyorsultak az események. Második napirendi pontként a távhőszolgáltató tevékenységéről szóló önkormányzati rendelettervezetről tárgyaltak a képviselők. Vita leginkább csak a szöveg egyik bekezdéséről volt. Ezzel kapcsolatban Böröcz Miklós azt javasolta, a jövőben se legyen arra kötelezettsége a felhasználóknak, hogy egyéni hőmennyiségmérőt kelljen felszereltetniük fűtési rendszerük felújítása esetén. Csermelyi András (MSZP) azt a változtatást javasolta, hogy a kötelezettség kizárólag teljes rendszerfelújítás kapcsán terhelje a fogyasztót. Végül ilyen megfogalmazással szavazták meg a képviselők a tervezetet. (A Távhő vezetőjétől megtudhattuk, törvény írja elő, hogy teljes felújítás esetén meg kell teremteni a hőmennyiség mérésének egyedi lehetőségét.) Február elsejétől a nem önkormányzati, nem állami tulajdonban lévő bérlakások lakói (nyertes pályázat esetén) - a központi támogatással együtt - legfeljebb 17 ezer forint lakbértámogatásban részesülhetnek. A mostani módosítás nyomán kikerült a rendeletből a támogatás százalékban meghatározott mértéke (eddig egységesen a bérleti díj 60 százaléka volt).

"Az a baj"
A közgyűlés "zöldet adott" az önkormányzat számára a Szombathelyi MÁV Haladás Vasutas Sportegyesülettel való keret-megállapodás aláírásának. Sok konkrétumot nem tartalmaz a mindössze kétoldalas dokumentum, de mindenképpen gesztusértékű. A sportszervezet jó teljesítmények elérésére vállalt kötelezettséget, az önkormányzat pedig (nem meghatározott mértékű) anyagi támogatásra. Vigh Gábor képviselő éppen a konkrétumokat hiányolta a szövegből, amire Tóth Kálmán (MSZP) és Pavelkovits László (független) úgy reagált, hogy amíg nem volt a megállapodás, az volt a baj, most, hogy van, meg az a baj. Az ülésen (többek között) döntés született még arról, hogy az önkormányzat fogyatékos személyek átmeneti elhelyezésére (amely egyébként kötelező feladata a városnak) ellátási szerződést kössön a Magyarországi Evangélikus Egyházzal 2006 végéig. Határoztak a testületi tagok arról is, hogy folytatódjék az iskolatej-program augusztusig a tizennégy általános iskolában. A nyilvános ülés utolsó határozata nyomán az Ipari úttól keletre és a Szombathely-Székesfehérvár vasútvonaltól délre eső területeket belterületbe vonják. "

(Forrás: www.tvszombathely.hu)