Bedőlt lakáshitelek 15 milliárdért

Immáron mintegy ötezer lakáshitel-szerződés jutott el a végrehajtásig.
A viszonylag alacsony számban ugyanakkor a bankok keze is benne van, hiszen nekik sem érdekük, hogy árverezés legyen a sorsa az általuk hitelezett ingatlannak. Ennek megfelelően, ha baj van, többnyire az ügyfél adhatja el lakását.

Jól felfogott érdekből figyelnek a bankok arra, hogy fizetési nehézségekkel küzdő adósaik lehetőleg ne jussanak el a végrehajtás stádiumáig, ennek megfelelően csak néhány ilyen, folyamatban lévő ügyet tartanak nyilván - derül ki az érintettek nyilatkozataiból.

Konkrét adattal egyedül az Országos Lakás- és Építésügyi Hivatal szolgált: becslésük szerint eddig nagyjából ötezer lakáshitel-szerződés jutott el a végrehajtásig. A bankok meglehetősen szemérmesen nyilatkoznak a hitelintézetek, így nem lehet tudni, hogy a 2005 harmadik negyedévének végén nyilvántartott, hozzávetőlegesen 80 milliárd forintot kitevő problémás hitelből mennyi lakáscélú, ugyanakkor a rossz hitelnek minősített harmincötmilliárdhoz képest már tetemesnek nevezhető az a mintegy 15 milliárd forint, amely mögött bedőlt lakásszerződés áll.

A bankok szerint a lakáshiteladósok fizetési fegyelme sokkal jobb a fogyasztási kölcsönöknél megszokottnál, illetve a hitelintézetek is vigyáznak arra, hogy nehézségekkel küzdő ügyfeleik lehetőleg ne jussanak el az utolsó fázisig.

A fizetni hajlandó, ám az eredetileg meghatározott törlesztőrészletet - például jövedelemcsökkenés miatt - fizetni nem tudó ügyfeleknél az adósság átütemezését is megengedik a bankok, ám ez nem automatikus lehetőség, mindig egyedi megállapodás kérdése.

A végrehajtásig eljutott ügyleteknél a bank egyébként árverésen kívüli közös értékesítéssel vagy bírósági végrehajtás útján juthat a pénzhez. Az előbbi mindenképpen jobb megoldás, de csak akkor van rá mód, ha a felek a közös értékesítést előre kikötik. Ilyenkor rendszerint jobb vételárhoz juthatnak. A végrehajtás során az ingatlan fekvése szerinti önkormányzatot januártól elővásárlási jog illeti meg. Az árverést addig kell folytatni, amíg ajánlatot nem tesznek. Ha nincs további ajánlat, a végrehajtó a legmagasabb vételár háromszori kikiáltása után tájékoztatja a vevőket az önkormányzat elővásárlási jogáról, amelylyel az 30 napon belül élhet. Ha ezt nem teszi, úgy azé az ingatlan, aki a legtöbbet ajánlotta érte.

Az Erste Bank 2003-ban vezette be az automatikus, a bank sajátosságaihoz és folyamatosan változó elvárásaihoz alkalmazkodó behajtási rendszerét, illetve létrehozta a rendszerrel dolgozó behajtási osztályát. A bank célja - hangsúlyozták -, hogy minél előbb megoldja a korai behajtási eseteket, hiszen az ügyféllel közös érdeke, hogy a fizetési problémák megoldását már akkor megtalálja a bank, amikor a késedelem összege még nem haladja meg a 2-3 hónapot. Ennek megfelelően nagyon kevés ügy jut el a késői behajtási szakaszba. A korai behajtási fázis során az Erste Bank telefonos behajtást alkalmaz, valamint emlékeztető, felszólító leveleket, SMS-eket küld a késedelmes ügyfeleknek, és folyamatosan nyomon követi a késedelem sorsát, illetve azt, hogy az ügyfél betartja-e fizetési ígéreteit. A minősített esetek további mérséklése érdekében az OTP bankcsoport telefonos behajtási tevékenységet is végez - közölték a hitelintézetnél. Ennek keretében a már levélben felszólított adósokat telefonon is megkeresik, felhívják a figyelmét a hitelszámla felmondásának jogkövetkezményeire. A legalább háromhavi részlet hátralékos tartozást felhalmozott adósok részére a bank úgynevezett felmondás előtti értesítő levelet küld, amelyben felhívja az ügyfél figyelmét arra, hogy a hátralékát rendezze, vagy a rendezésre kössön megállapodást, mert a kölcsön felmondásával elveszti annak kamattámogatását.

(Forrás: www.tozsdeforum.hu)