Csalóka a kedvezményes áfa

A hangzatos és az első pillantásra népszerűnek tűnő, a magánlakások felújítására, karbantartására vonatkozó áfacsökkentés a tervezett formájában vélhetően hatástalan lesz az építőipar kifehérítésére - állítják az adószakértők.
Ha a magánszemély számlát kér majd a vállalkozótól, akár jelentős áremeléssel is szembenézhet.

Mint beszámoltunk róla, elkészült a Pénzügyminisztérium előterjesztése, hogy Magyarország mely élőmunka-igényes szolgáltatásokat kívánja átsorolni a kedvezményes áfakulcs alá tartozó tevékenységek körébe. Erre egy januári uniós megállapodás teremt lehetőséget. A kormány már mai ülésén rábólinthat a javaslatra, március végéig pedig ezt be kell jelenteni az EU-nak. A folyamat eredményeként vélhetően legkorábban júliustól a magánlakások felújítása, karbantartása és a házi gondozói szolgálat esetén a normál terhelésnél kisebb áfamértéket kellene felszámítani, azt azonban még nem tudni, 5 vagy 15 százalék lesz a kulcs. Fontos tudni, hogy a lakásfelújításnál csak a munkadíjra vonatkozna a normál mértéknél kisebb kulcs, az alapanyagokra nem.

Mindenekelőtt azt kell meghatározni, mi minősül magánlakásnak - szögezi le Kerekes Anikó. A Magyar Adótanácsadók Egyesületének alelnöke hozzáteszi: azt is tisztázni kell, hogy ha üzleti célból újítja fel az illető a lakást, majd bérbe adja, ennél a felújításnál is a kedvezményes kulcsot lehet-e felszámítani.

Kérdés az is, fehéredhet-e ettől a lépéstől az építőipar. Ha csak a munkadíjra korlátozódik a kisebb teher, akkor nem motiváló tényező a 15 százalékos kulcs - véli Pénzely Márta. A Deloitte szenior menedzsere szerint még az 5 százalékos teher esetén is kétséges, ez elég hajlandóságot jelent-e a legális tevékenységvégzésre. Az érdekeltséget valószínűleg az teremthetné meg, ha nemcsak a munkadíjrész után lehetne a kedvezményes kulcsot felszámítani. Igaz, ez alaposan megfontolandó a költségvetési hatás miatt - véli.

Miután a magánlakások felújítása az esetek nagy részében feketén történik, aki a jogszabály-változtatás után számlát kér majd az elvégzett munkáról, annak az eddiginél feltehetően jobban a zsebébe kell nyúlnia - emeli ki Kerekes Anikó. Számításba kell venni azt is, hogy ezzel nemcsak az áfát kell megfizetnie, de a vállalkozó ezzel láthatóvá teszi bevételét, így a fizetendő nyereség- és iparűzési adó, sőt a munkások járulékterhei is megdobják a számla végösszegét.

(Forrás: www.tozsdeforum.hu)