Gyűlik az e-hulladék

"A jogszabályok által előírtnál 65 százalékkal több, - 16,5 ezer tonna - háztartási elektronikai szemetet gyűjtöttek be tavaly a hazai kereskedők.
A visszavétel mennyiségének idén már el kell érnie a 18 ezer tonnát, a tervek szerint azonban 30 ezer tonna e-hulladék hasznosítása sem elképzelhetetlen az év végéig.

Tavaly 16,5 ezer tonna e-szemetet gyűjtöttek be a boltokban, ez több mint hatvan százalékkal haladja meg a jogszabályok által előírt 10 ezer tonnát. Az idén legalább 18 ezer tonnára kell növelni a visszavett készülékek mennyiségét, ám ennek teljesítése sem okoz majd nehézséget. Ma már 4500 kereskedő fogadja vissza ingyen a régi berendezéseket, így akár 30 ezer tonnányi műszaki cikk szelektív begyűjtésére is lehetőség lesz 2006-ban.

A lakosság körében is egyre népszerűbbek a begyűjtő helyek. Az Európai Unió 40-42 ezer tonna átvételét írja elő 2008. végéig, ez lakosonként négy kilogrammnyi háztartási e-hulladék hasznosítását jelenti majd. Az elektronikai berendezések ingyenes visszavétele tavaly augusztus 13-a óta kötelező az ilyen termékeket forgalmazó üzletekben. A kereskedőket a jogszabály szerint azonban csak abban az esetben terheli visszavételi kötelezettség, ha a leselejtezni szándékozott berendezés darabszám és használati cél alapján megegyezik az újonnan vásárolt eszközzel. Azaz, a régi tévét csak akkor veszi vissza a kereskedelmi egység, ha újat vásárlunk helyette.
A gyakorlat egyébként engedékenyebbnek bizonyult a jogszabályoknál, sok kereskedő és márkaszerviz ugyanis nem köti új termék vételéhez a régiek leadását. A házhoz szállított nagy háztartási gépek esetében - például hűtők, mosógépek - az áruházaknak kell gondoskodniuk a cseretárgy elszállításáról. A kisebb, szállítást nem igénylő termékeket, - például a mobiltelefonok esetében - a boltban kialakított gyűjtőhelyen, vagy a hulladékudvarokban és a szervizekben lehet azokat leadni.

A 2005 augusztus 13-a után piacra dobott készülékek egy áthúzott szemeteskukát ábrázoló jellel is felhívják a fogyasztók figyelmét arra, hogy azokat az életciklus végén ne dobják a szemétbe. Az elektronikai termékek gyártói és forgalmazói a visszavétellel és a hasznosítással kapcsolatos feladataikat önállóan is megoldhatják, vagy koordináló szervezetet hozhatnak létre. Eddig öt ilyen társulás jött létre, ezek mintegy 500 céget tömörítenek. A rendszer zavartalan működésének biztosítása érdekében a gyártóknak a hulladékok begyűjtésével és feldolgozásával kapcsolatos költségekre pénzügyi biztosítékot kell képezniük, amennyiben nem csatlakoznak valamelyik koordináló szervezethez. A koordináló szervezetek esetében az alaptőke - 75 millió forint - szolgálja ezt a célt. Az elektronikai termékdíj tavaly januári életbelépése is jótékony hatással volt a berendezések újrafeldolgozásra. Azok a cégek ugyanis, amelyek teljesítik a begyűjtési, hasznosítási kötelezettségüket mentesülhetnek a termékdíj megfizetése alól. Előző évben 180 ezer tonna ipari és intézményi elektronikai berendezést is forgalomba hoztak hazánkban. Jó hír, hogy új termék vásárlása esetén ezeket a készülékeket is kötelesek a gyártók és forgalmazók visszafogadni és hasznosítani.

Csökkent munkaképességűeket foglalkoztató üzemet avattak előző nyáron Vasszécsenyben. Egyelőre tizenhárman dolgoznak az új gyárban, akik elektronikai berendezéseket szerelnek szét."

(Forrás: www.tvszombathely.hu)