Szegény-gazdagok: a városatyák üvegzsebei Szombathelyen

A vagyonbevallások leadásának határideje január vége volt, amit minden szombathelyi képviselő betartott.
Így emiatt senki sem rekeszttetett ki a városi közgyűlésből... Azonban hiába is turkáltunk választott önkormányzati képviselőink zsebében, morzsákra és hét lakat alatt őrzött pénztárcákra bukkantunk. Városatyáink anyagi helyzetének feltérképezését tán valahol máshol, nem itt - a vagyonnyilatkozatoknak titulált papírhalmok között - kéne elkezdeni...
Ezek, a páncélszekrény mélyén őrzött vagyonnyilatkozatok bármilyen komolyabb statisztika vagy cikk elkészítéséhez használhatatlanok, ez köztudott. Olyan gumicsontok, amelyekkel a médiamunkás elszórakozhat, azonban egy pillanatra sem hiheti azt, hogy bármi fontosat, tényfeltárót cselekszik. Ha grafológus lenne, akkor talán következtethetne egyre-másra, ám így hitelesen csak arról nyilatkozhat, kinek milyen a helyesírása.

Egy-két újságírón túl más nem is igen látja őket
A vagyonbevallások leadásának határideje január vége volt, amit minden képviselő időben teljesített, így emiatt senki sem rekeszttetett ki a szombathelyi közgyűlésből. Szám szerint ez a harmadik nyilatkozat, amit a képviselők ebben a ciklusban az asztalra tettek (Ne csodálkozzunk, ha sok új adatra nem bukkanunk.) A borítékok közt kutakodni csak hivatalos közeg jelenlétében, a városházán lehet, szó sincs arról, mint az országgyűlési képviselők vagyonnyilatkozatainál, hogy az Interneten elérhetők lennének.

Ki milyen képet állít ki magáról...
Sebtében harminc lapot átböngészni nem kis mutatvány, közben jegyzetelni, legalább két órás elfoglaltság. Közben, a borítékok ragasztgatása és pakolgatása közben nagy összehasonlítgatásokra nincs is mód. Önmagáért beszél, hogy bár a képviselőknek a közös háztartásban élő társ és a gyermekek vagyonnyilatkozatát is be kell adniuk, ezek az adatok a nyilvánosság számára már teljesen elérhetetlenek. Maga az öt oldalas, vagyoni helyzetet, jövedelmet és gazdasági érdekeltségeket firtató kérdőív meglehetősen elnagyolt. Tanulságos, ki mit tart fontosnak, kinek mennyi ideje és kedve volt a kitöltéshez, mennyire alapos, vagy ügyel a látszatra. Külalakra a legjelesebb érdemjegyet a közgyűlés korelnöke, Heigl Pista bácsi nyerte el. Gondos, begépelt nyilatkozatából a csillár, a hifi, a tv és a cd mellett a Révai Nagylexikon sem hiányzik. Ő az egyetlen, aki a könyvet a nagy értékű ingóság kategóriába sorolja. A képviselők autóikat általában jegyzik, ám a nagy értékű ingóságok közé (kivétel Heigl Pista bácsi) az elektronikai cikkeket, például a számítógépet már elfelejtik beírni. Az ingatlanokból sem sok mindenre következtethetünk, az adatok megadása pontatlan, gyakran hiányzik a négyzetméter, és az ingatlan becsült értékét sem kell feltüntetni.

Képviselőink java magánzó
Vállalkozó politikusainak nem mehet túl jól - legalábbis egy naiv skandináv az adatok alapján ezt a következtetést vonná le. Ugyanis a bétéző és káeftéző képviselőink java, a köztudottan jólétben élők is minimálbér-közeli jövedelemmel sumákolnak. Papíron úgy tűnhet, sokan a képviselőségből élnek, többen egy-egy önkormányzati cégnél betöltött felügyelő-bizottsági (FEB) tagságért kétszer annyi illetményt kapnak, mint mondjuk munkabérként.

A legszegényebbek a fiatal polgárok...
Marton Zsoltnak, az MDF városi elnökének papírra rótt anyagi helyzete, mint a többségé, megegyezik a tavalyival. Se háza, se munkahelye, ellenben 1 millió forintos életbiztosítási kötvénye és 1,2 milliós hiteltartozása van. Az ifjú konzervatív politikusnak a Gastro-Forum elnevezésű KFT-ben ötven százalékos a részesedése, azonban innen sincs jövedelme, de még csak egy felügyelő-bizottsági tagsággal sem büszkélkedhet. A közgyűlés legszegényebbjei közé tartozik politikus-társa, a huszonéves Ágh Péter (Fidesz) is, akinek az égvilágon semmije sincs, ám a Házkezelési KFT-nél havi 60 ezer forintért felügyelő-bizottsági tag.


Közalkalmazottak és nyugdíjasok, párt-hovatartozás nélkül
A Teleki Blanka Szakközépiskola igazgatójának, a fideszes Rettegi Attilának fizetése majd megközelíti a félmilliót. Egyébként egy Opel Astrával büszkélkedhet. Szabó Gábor (szinte egyetlen képviselő, aki hajlandó a lista elején megnevezni feleségét és gyermekét) egy 72 négyzetméteres lakházban él. A tavalyi Mercedesét 2000-es évjáratú AUDI A3-ra cserélte, és feltüntetett még egy Yamaha
XVS motort is. Főiskolai adjunktusként havi 162 ezer forintot visz haza.
Az MSZP szombathelyi elnöke, az MMIK igazgatója 55 négyzetméteres lakásban él, se autója, se vagyontárgya, se egy felügyelő bizottsági tagság, összesen 272.825 forintot keres.
Az SZDSZ-es Abajkovics Péter, a Puskás Tivadar Szakképző Iskola kollégiumi nevelőtanára havi 200 ezer forintot kap, emellett a Prenorban 63 ezerért FEB-tag. A Puskás Tivadar Szakképző Iskola igazgatója, Németh István 287 ezer forintot keres, van egy balatoni nyaralója és vasi festők műveit gyűjti. Kővári Atilla (MSZP) minimálbér körüli nyugdíjból él, emellett kiegészítésként FEB-tagként havonta 72 ezret kap.
Az MSZP-s alpolgármesternek, Csermelyi Andrásnak két lakása van és egy Opel Astrája. Tartozása nincs, megtakarítása 3,5 milliós. 115 ezer forintos nyugdíjat kap. Feiszt György (SZDSZ) alpolgármesterként közel félmillió forintot keres, emellé jön egy FEB-tagság.

Kertbarátok, szántók-vetők
Böröcz Miklós a jobboldali politikusok között tán a legjelentősebb kert-gyümölcsös és szántó-tulajdonos. A Szombathelyi Területfejlesztés Társulás menedzsere havi 206-ezer forintot keres, ezen túl még egy-két gazdasági érdekeltsége is van. A közgyűlésben még jelentős földtulajdonosnak számít Molnár Miklós, akinek ingatlanjai mellett Pecölben és Kenézen is vannak szántói, valamint Hosszúperesztegen erdői. (16 tételes az ingatlan-listája.) A szombathelyi Art Café üzemeltetője papíron 75 ezer forintot keres, és Herendi porcelánokkal büszkélkedhet. 12 milliós pénzkövetelése van és több cégben is érdekelt. A szintén Pro Savariás Dr. Prugberger Emil huszonkét tételes ingatlan-listája is arról tanúskodik, a kárpótlás idején ő sem tétlenkedett. Tizenhárom falu szomszédságában van erdőterülete - 2000-től 8000 négyzetméterig. A főorvos havi 253 ezer forintot keres.

A gyűjtögetők: ki bélyegeket, ki vadászfegyvert
A nagy gyűjtők sorába tartozik Vargha Károly (SZDSZ), aki számos értékes festményt és porcelánt tudhat magáénak. Az ügyvezető igazgató keresete az elmúlt egy évben nem emelkedett, 200 ezer forint. A Dolomit KFT ügyvezető igazgatójának, Szűcs Gábornak (MSZP) bélyeggyűjteménye van. A politikus bevallása szerint a minimálbér kétszeresét keresi, emellett az Erdészeti Rt-nél igazgatósági tag, ahonnan 150 ezer forintot kap havonta. Több cégben, például a Vasi Nyugalomban is van érdekeltsége.
Soós József vadászfegyverekkel bír, ő egyébként a HAASZ KFT minimálbéren bejelentett ügyvezetője.

A papíron legjobban kereső jómódú polgárok...
Vígh Gábor (Fidesz) papíron továbbra is egy társasházi lakásban él, és a Vígh-Inwestnél ügyvezető igazgató. A képviselő idén már feltüntette, hogy a minimálbéren túl havi szinten osztalék formájában 760 ezer forintot is kap, így papíron ő lett a legjobban kereső képviselőnk. Horváth Zsolt (bevallása az egyik legrészletesebb, és legkorrektebbnek tűnő) a Hétforrás Rt-nél gazdasági vezető, 470 ezer forint fizetést kap. Emellett a Távhőnél FEB tag.
Csinger Péter (független) 1998-as vételű Jaguárja még megvan, e mellett egy Mazda tulajdonosa is. Cégén és lakásán kívül egy bemutatóteremmel és két lakótelekkel rendelkezik. A kőfaragó egyéni vállalkozó havi 62. 500 forintot keres, emellett a Szombathelyi Csatornamű-társulat elnöke, évi 630. 000-ért. A képviselő külön megjegyzésben tünteti fel: "A vállalkozói tevékenységem eredményeként a 2003. évi dec. 31-én, leltár szerinti zárókészletem értéke (anyag, félkész, kész termék) 152.783.160 Ft.) Csinger Péter is jelentős festmény- és szoborgyűjtemény gazdája.
A polgármesternek, Dr. Ipkovich Györgynek van egy családi háza, egy irodája, Döröskén nyaralója, és Kissomlyón egy ingatlan-öröksége. Nagy értékű egyéb ingósága nincs, se autó, se motor, se festmény, se bútor. Polgármesterként egyébként havi 540 ezer forintot keres, FEB-tagként további 40 ezret.

A magánzók és ügyvezetők, többnyire minimálbéren...
Gombás Endre, a Szövetség Szombathelyért elnöke művészeti menedzserként a Mistral BT-ben havi 53 ezer forintért dolgozik, és egy Alfa Romeoval közlekedik. (Tavaly még az Elán Kft-nél volt ügyvezető igazgató, akkor nyolcvanezret keresett.). A városfejlesztési KFT-nél havi 60 ezret kap FEB-tagként. A szadeszos Fejes Tibor beruházási vezetőként 80 ezret keres, emellett a Vasi Víznél FEB-tag. A fiatal szocialista Tóth Kálmán, aki a tavalyi feljegyzések szerint még egy Trabant kombival száguldozott, ma már egy Hondával jár. Az ifjú politikus a Pannonsport KFT ügyvezető igazgatóhelyetteseként mindössze 58 ezer forintot keres, emellett a Claudius Ipari és Innovációs Parkban FEB tag. Gyebrovszki János (MSZP) szintén egy olyan ügyvezető igazgató, aki két cégben is érdekelt, a Dri-Mat Bt és a Job-Contact Bt. ügyvezető igazgatója, természetesen minimálbéren. Eck Varga Zsuzsa (SZDSZ) is minimálbéres bétés.
Végezetül papíron nehezen követhető Pavelkovits Lászlónak, a sportbizottság elnökének anyagi helyzete. Azon kevés képviselők egyike, akinek kicsinyke köztartozása is van: 383 ezer forint. Közel tízmilliós tarozása is van, emellett jelentős megtakarításokat is magának tudhat. Ő az egyedüli, aki papíron bevallottan ingatlan-bérbeadással is foglalkozik, havi 150 ezret keres így. Egyébként FEB tag a Távhőnél.

Nyugat.hu